Instagram Reels to funkcja dostępna w popularnej aplikacji społecznościowej Instagram. Jest to narzędzie, które umożliwia użytkownikom tworzenie i udostępnianie krótkich filmów wideo o długości do 60 sekund. Reels zostało wprowadzone jako odpowiedź na rosnącą popularność innych platform, takich jak TikTok.

Spis treści:

 1. Wprowadzenie
 2. Czym są Instagram reels?
 3. Instagram reels – nagrania dla firm
 4. Korzyści z nagrywania Instagram reels
 5. Co daje tworzenie instagram reels?
 6. Wymiary i specyfikacja Instagram Reels
 7. 5 wzkazówek dotyczących Instagram reels
 8. Jakie są różnice między TikTokiem a Instagram Reels?
 9. Jak buduje się zasięg Instagram Reels?
 10. Dlaczego napisy w mówionych InstaReels są ważne?
 11. Główne różnice między Instagram Reels a InstaStories
 12. Podsumowanie

W artykule dowiesz się: 

 • W jakim celu powstały Instagram reels i jakie korzyści generują dla jednostek, które korzystają z tego typu innowacji na platformach społecznościowych
 • Wymiary obrazów umieszczanych na Instagramie – reels, stories, landscape i wiele więcej…
 • Jak tworzyć instagram reels dzięki rozbudowanej instrukcji tworzenia tego typu contentu

Reels na Instagramie – co to jest?

Na Instagramie relacje to efemeryczne treści, które są dostępne tylko przez ograniczony czas. Oferują one dynamiczny sposób na dzielenie się codziennymi wydarzeniami, kulisy za kulisami, a także spontanicznymi momentami z życia. Relacje są widoczne w górnej części ekranu głównego aplikacji przez okres 24 godzin, po czym automatycznie znikają. Ten charakterystyczny aspekt czyni relacje bardziej atrakcyjnymi i angażującymi dla widzów, ponieważ muszą oni śledzić je na bieżąco, aby nie przegapić treści.

Specyfika relacji na Instagramie pozwala na szybkie i autentyczne dzielenie się spostrzeżeniami, wydarzeniami na żywo oraz codziennymi przeżyciami, co sprzyja budowaniu silniejszej więzi z publicznością. Tworzenie relacji wymaga od użytkownika kreatywności, ponieważ istotą relacji jest zachęcanie do interakcji i zaangażowania, dlatego też obserwatorzy mogą wysyłać odpowiedzi w postaci wiadomości prywatnych lub reakcji emoji.

Instagram reels – nagrania dla firm

Instagram Reels to doskonałe narzędzie, które firmy mogą wykorzystać do promocji i wzmacniania swojej obecności w mediach społecznościowych. Oto kilka pomysłów na nagrania Instagram Reels dla firm:

 1. Prezentacja produktów: Stwórz krótkie wideo prezentujące nowe produkty lub usługi oferowane przez Twoją firmę. Skup się na ich głównych cechach, zaletach i sposobach użycia.
 2. Poradniki i wskazówki: Udostępnij porady i triki związane z Twoją branżą lub produktami. To świetny sposób, aby zaprezentować swoją wiedzę i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.
 3. Behind the Scenes (za kulisami): Pokaż swoją firmę, od strony której klienci nie widzą na co dzień. Możesz przedstawić proces produkcji, życie w biurze, czy zaangażowanie w działania społeczne.
 4. Recenzje i opinie: Poproś swoich klientów o pozostawienie krótkich recenzji swoich zakupionych produktów lub usług. To może pomóc w budowaniu zaufania i przyciągnięciu nowych klientów.
 5. Wydarzenia i promocje: Informuj o nadchodzących wydarzeniach, konkursach, promocjach lub wyprzedażach. Krótkie wideo Reels mogą zachęcić do wzięcia udziału lub skorzystania z oferty.
 6. Trendy i wyzwania: Bądź na bieżąco z trendami w mediach społecznościowych i dołącz do popularnych wyzwań lub trendów, które są związane z Twoją branżą.
 7. Zaangażowanie użytkowników: Zachęcaj do aktywności od użytkowników, zadawaj pytania, proś o komentarze lub opinie na określony temat.
 8. Historie sukcesu klientów: Udostępnij historie sukcesu swoich klientów i jak Twoje produkty lub usługi przyczyniły się do ich osiągnięć.

Instagram Reels to krótkie i dynamiczne wideo, warto więc zachować prostotę i skupić się na ciekawej i wartościowej treści. Tworząc relacje na Instagramie, warto pamiętać, aby dostarczać ciekawych wartości swojej społeczności, angażować użytkowników i budować pozytywne wrażenie na temat firmy.

Korzyści z nagrywania Instagram reels

Relacje na Instagramie są nie tylko doskonałym narzędziem do dzielenia się wydarzeniami na żywo i spontanicznymi momentami, ale również świetnym sposobem na promocję produktów, usług i wydarzeń. Relacje można wykorzystać do zapowiedzi nowości, przeprowadzania sesji Q&A, a także organizowania konkursów i ofert specjalnych. Nagrywanie Instagram Reels może więc przynieść wiele korzyści dla firm i użytkowników:

 1. Zwiększenie zasięgu: Instagram Reels mają duży potencjał do osiągnięcia większej liczby widzów. Dzięki temu, że są odkrywane na stronie „Explore”, a także na profilach innych użytkowników, nagrania mogą przyciągnąć uwagę nowej publiczności, co może pomóc w zwiększeniu zasięgu firmy.
 2. Kreowanie zaangażowania: Reels zachęcają do interakcji użytkowników. Krótkie i dynamiczne wideo mogą zainteresować widzów, skłonić ich do komentowania, lajkowania oraz udostępniania, co wpływa pozytywnie na zaangażowanie społeczności.
 3. Promocja produktów/usług: Firma może wykorzystać Reels do prezentacji swoich produktów lub usług w ciekawy i przyciągający sposób. To doskonała okazja do zachęcenia potencjalnych klientów do zakupu lub korzystania z oferty.
 4. Kreowanie tożsamości marki: Reels umożliwiają firmom pokazanie swojej osobowości i kreatywności. Poprzez ciekawe i unikalne nagrania, marka może budować swoją tożsamość i wyróżnić się na tle konkurencji.
 5. Dotarcie do młodszej grupy odbiorców: Instagram Reels jest szczególnie popularny wśród młodszej grupy użytkowników. Nagrania umożliwiają firmom dotarcie do tej demografii, co może być szczególnie ważne w przypadku produktów lub usług skierowanych do tej grupy wiekowej.
 6. Budowanie relacji z klientami: Reels to doskonałe narzędzie do komunikacji z klientami. Poprzez ciekawe i wartościowe treści, firma może budować więź i zaufanie ze swoimi obecnie i potencjalnymi klientami.
 7. Wykorzystanie trendów i wyzwań: Reels umożliwiają firmie dołączenie do popularnych trendów i wyzwań, co może przyciągnąć uwagę użytkowników i sprawić, że marka będzie bardziej widoczna na platformie.

Instrukcja obsługi Instagram reels

Aby tworzyć Instagram Reels, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz aplikację Instagram na swoim smartfonie.
 2. Na pasku dolnym ekranu przesuń w lewo lub dotknij ikony aparatu umieszczonej w lewym dolnym rogu, aby przejść do ekranu nagrywania.
 3. Na ekranie nagrywania wybierz opcję „Reels”, która jest dostępna obok „Story” i „Live”.
 4. Na ekranie nagrywania zobaczysz różne narzędzia i opcje:
  a. Timer: Pozwala na ustawienie odliczania czasu przed nagrywaniem, co ułatwia przygotowanie się przed wystąpieniem na ekranie.
  b. Muzyka: Wybierz muzykę z dostępnej biblioteki, którą chciałbyś użyć jako ścieżkę dźwiękową w swoim Reels. Możesz przesuwać pasek postępu, aby wybrać odpowiedni fragment piosenki.
  c. Efekty: Dodaj różne efekty specjalne do swojego nagrania, przeciągając palec po ekranie i wybierając ulubiony efekt z dostępnej listy.
  d. Prędkość: Dostosuj prędkość nagrania, aby zwolnić lub przyspieszyć akcję.
  e. Wykadrowanie: Wybierz stosowny format wyświetlania Twojego Reels (pionowy, kwadratowy, poziomy).
 5. Przygotuj swoje nagranie: Naciśnij przycisk nagrywania (czerwony kółko) i zacznij kręcić swój Reels. Możesz nagrać kilka klipów, które zostaną automatycznie złączone.
 6. Edytuj swoje Reels: Po nagraniu klipów możesz edytować je za pomocą narzędzi dostępnych na ekranie, takich jak przycinanie, dodawanie muzyki, efektów i tekstu.
 7. Długość Reels: Pamiętaj, że maksymalna długość jednego Reels wynosi 60 sekund.
 8. Opublikuj Reels: Po zakończeniu edycji naciśnij przycisk „Dalej” w prawym dolnym rogu ekranu. Możesz dodać opis, hasztagi i oznaczenia, a następnie udostępnić swój Reels na swoim profilu Instagram.
 9. Promuj swój Reels: Aby dotrzeć do większej publiczności, możesz również wybrać opcję udostępnienia Reels na stronie „Explore” lub w sekcji „Reels” na swoim profilu.

Dokładnie działanie i obsługę relacji na Instagram wyjaśniono w poniższym filmie, który dodatkowo pokazuje wyjątkowe metody personalizacji dopasowane do użytkowników.

Co daje tworzenie instagram reels?

Instagram Reels oferuje wiele możliwości zarówno dla indywidualnych użytkowników, jak i firm. Oto niektóre z głównych możliwości, jakie dostarcza ta funkcja:

 1. Kreatywna ekspresja: Reels umożliwiają użytkownikom wyrażenie swojej kreatywności i pomysłowości poprzez krótkie i dynamiczne wideo. Można tworzyć unikalne i ciekawe treści, które przyciągają uwagę widzów.
 2. Rozwinięcie marki: Firmy mogą wykorzystać Reels do budowania swojej tożsamości marki i prezentacji swojej oferty w atrakcyjny sposób. To doskonały sposób na zwiększenie rozpoznawalności marki.
 3. Promocja produktów/usług: Reels stanowi skuteczny kanał do promowania produktów i usług. Można zaprezentować ich cechy, zalety i możliwości zastosowania w ciekawy i przyciągający sposób.
 4. Dotarcie do nowej publiczności: Reels są dostępne na stronie „Explore”, co pozwala na dotarcie do szerszej publiczności poza obserwatorami naszego profilu. Można przyciągnąć nowych użytkowników i zyskać nowych obserwujących.
 5. Trendy i wyzwania: Możliwość dołączenia do popularnych trendów i wyzwań na platformie pozwala na zaangażowanie społeczności i zwiększenie widoczności naszych treści.
 6. Zaangażowanie społeczności: Reels zachęcają do interakcji i zaangażowania społeczności. Użytkownicy mogą komentować, lajkować i udostępniać nasze wideo, co sprzyja budowaniu więzi z naszymi obserwatorami.
 7. Edukacja i wskazówki: Reels mogą być wykorzystane do udostępniania porad, trików i wiedzy związanej z naszą branżą lub produktami. To pozwala na pozyskanie zaufania i ekspertyzy w danej dziedzinie.
 8. Współpraca i influencer marketing: Reels dają możliwość współpracy z influencerami i osobami znaczącymi, co może zwiększyć widoczność i zaangażowanie naszej marki.

Wymiary i specyfikacja Instagram Reels

Instagram Reels ma swoje specyfikacje i wymiary, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia treści. Oto główne parametry i wymiary dla Instagram Reels:

 1. Długość wideo: Maksymalna długość jednego Instagram Reels wynosi 60 sekund.
 2. Rozmiar: Reels mają proporcje 9:16, co oznacza, że są w formacie pionowym. Dla najlepszego efektu, zaleca się korzystanie z tej proporcji.
 3. Rozdzielczość: Można nagrywać i publikować Reels w rozdzielczości do 1080×1920 pikseli. Zaleca się korzystanie z jak najwyższej jakości, aby uzyskać ostre i klarowne wideo.
 4. Wymiary miniatury: Gdy publikujesz Reels, Instagram automatycznie generuje miniaturę. Miniatura ma rozmiar 420×748 pikseli.
 5. Format plików: Możesz publikować filmy w formacie .MP4 lub .MOV.
 6. Efekty i narzędzia: Instagram Reels oferuje różnorodne efekty specjalne, filtry, muzykę i narzędzia do edycji, które można wykorzystać podczas tworzenia treści.

Ważne jest, aby upewnić się, że wideo spełnia powyższe wymiary i specyfikacje, aby zapewnić optymalną jakość i wygląd podczas publikowania na Instagramie. Dostosowanie treści do tych parametrów pomoże w lepszym dostosowaniu treści do ekranów użytkowników i zwiększeniu zaangażowania widzów.

Źródło: Ceplin J. Instytut Marki Online i Komunikacji

5 wzkazówek dotyczących Instagram reels

Dzięki różnorodnym narzędziom edycji, takim jak filtry, naklejki, a także możliwość dodawania muzyki i tekstów można personalizować treści relacji i nadawać im unikalny charakter, dostosowany do swojej marki lub stylu. Ponadto, za pomocą opcji „pytanie” lub „quiz”, można stworzyć interaktywne relacje, które zachęcają widzów do udziału, co znacznie zwiększa zaangażowanie i interakcję. Przedstawiamy także 5 interesujących wskazówek, które pomogą w zaangażowaniu innych użytkowników do interakcji:

 1. Skup się na krótkich i zwięzłych treściach: Reels to krótkie wideo, więc postaraj się przekazać swoją wiadomość lub przyciągnąć uwagę widzów w pierwszych kilku sekundach. Koncentruj się na najważniejszych aspektach treści i unikaj nadmiernego wydłużania nagrania.
 2. Bądź kreatywny i autentyczny: Reels to doskonały sposób na wyrażanie swojej osobowości i kreatywności. Nie boj się być autentycznym i oryginalnym. Wykorzystaj różnorodne efekty, dźwięki i tekst, aby wyróżnić swoje treści na tle innych.
 3. Dobierz odpowiednią muzykę: Wybierając odpowiednią muzykę, możesz wzmocnić swoje przekazy i stworzyć atmosferę, która przyciągnie uwagę widzów. Pamiętaj o prawach autorskich i wybieraj muzykę dostępną w bibliotece Instagramu lub używaj muzyki, którą masz prawo użyć.
 4. Opowiedz historię: Reels to świetny sposób na opowiadanie historii związanych z Twoją marką, produktem lub usługą. Staraj się stworzyć treści, które wywołają emocje i zainteresowanie widzów.
 5. Wykorzystaj trendy i wyzwania: Śledź najnowsze trendy i wyzwania na platformie, i dołącz do nich w swoich Reels. To pomaga w zwiększeniu widoczności Twoich treści i angażowaniu społeczności.

Jakie są różnice między TikTokiem a Instagram Reels?

Chociaż TikTok i Instagram Reels pozwalają na tworzenie krótkich, angażujących filmów, istnieją pewne różnice:

 • Format i Długość: TikTok zezwala na filmy o długości do 3 minut. Instagram Reels ogranicza się do 60 sekund.
 • Algorytm i Odbiorcy: TikTok jest bardziej zorientowany na odkrywanie nowych twórców i treści, podczas gdy Reels skupia się na dostarczaniu treści obserwującym.
 • Edycja i Narzędzia: TikTok oferuje szerszą gamę narzędzi do edycji i efektów, co daje twórcom więcej kreatywnych opcji.

Jednakże obie platformy mają podobieństwa, dzięki którym materiał może być odpowiednio przygotowany i wykorzystany na obu z nich.

Jak buduje się zasięg Instagram Reels?

Zbudowanie imponującego zasięgu na Instagram Reels wymaga tworzenia wartościowych, ciekawych i dobrze wykonanych filmów. Oto, jak można to zrobić:

 • Jakość Treści: Film musi być atrakcyjny i zgodny z interesami Twojej grupy docelowej.
 • Wykorzystanie Hashtagów i Opisów: Dobre hasztagi i opisy mogą zwiększyć widoczność Twoich filmów.
 • Częstotliwość Publikacji: Regularne publikowanie może zwiększyć zaangażowanie i zasięg.
 • Profesjonalne Usługi: Zatrudnienie profesjonalnej firmy może pomóc w tworzeniu wysokiej jakości filmów, które przyciągną więcej widzów.

Dlaczego napisy w mówionych InstaReels są ważne?

 • Oglądanie bez Dźwięku: Wiele osób ogląda filmy bez dźwięku w miejscach publicznych, takich jak autobusy.
 • Zrozumienie Treści: Napisy umożliwiają zrozumienie treści bez słuchania dźwięku.
 • Profesjonalizm: Niewłaściwie umieszczone napisy mogą zostać obcięte i stać się niewidoczne, dlatego zlecenie tego zadania profesjonalnej firmie gwarantuje właściwą realizację.

Główne różnice między Instagram Reels a InstaStories

 • Długość: Reels są ograniczone do 60 sekund, podczas gdy Stories mogą trwać tylko 15 sekund.
 • Edycja i Efekty: Reels oferuje bardziej zaawansowane narzędzia do edycji i efektów w porównaniu z Stories.
 • Algorytm i Wyświetlanie: Reels jest dostępny w specjalnej zakładce i może być promowany na stronie odkrywania. Stories natomiast są wyświetlane tylko u góry ekranu głównego profilu.
 • Trwałość: Reels może zostać zapisany na stałe na profilu, podczas gdy Stories znika po 24 godzinach (chyba że zostanie zapisany w zakładce „Wyróżnione”).

Te różnice i charakterystyki pozwalają na stosowanie różnych strategii i technik dla każdego z tych formatów. Zrozumienie tych różnic może prowadzić do bardziej skutecznych kampanii marketingowych.

Podsumowanie

W związku z tym, że relacje są efemeryczne, a także wyświetlane na samej górze ekranu głównego, są one często odwiedzaną częścią aplikacji. To sprawia, że są doskonałym narzędziem do zwiększenia widoczności, dotarcia do szerszej publiczności i budowania relacji z użytkownikami. Relacje na Instagramie stanowią nieocenione narzędzie w strategii marketingowej, umożliwiając skuteczne angażowanie widzów i budowanie silnej obecności marki na platformie. W przypadku pytań dotyczących korzystania z relacji lub poszerzenia swojej wiedzy na temat mediów społecznościowych zachęcamy do kontaktu! Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania z zakresu działań na Instagramie i innych platformach.