Filmy szkoleniowe stanowią obecnie wyjątkowy i innowacyjny sposób przekazywania wiedzy, umożliwiając zarówno pracownikom firm, jak i klientom indywidualnym łatwe przyswajanie trudnych tematów oraz nowej wiedzy z różnych dziedzin i sektorów gospodarki.

Spis treści:

 1. Wprowadzenie
 2. Czym są filmy szkoleniowe?
 3. Jaką rolę filmy szkoleniowe pełnią w systemie rozwoju?
 4. Jak film szkoleniowy może być dobrze zapamiętany?
 5. Jak tworzyć dobre filmy szkoleniowe?
 6. Poznaj RDBMedia!
 7. Podsumowanie

W tym artykule znajdziesz:

 • Podkreślenie, na co zwrócić uwagę tworząc dobry materiał szkoleniowy i to, w jaki sposób działamy, tworząc filmy szkoleniowe i nie tylko
 • Definicję filmów szkoleniowych – jaki jest ich sens, przekaz i wartość
 • Przykład filmu, który może być dobrze zapamiętany przez odbiorcę

Czym są filmy szkoleniowe?

Filmy szkoleniowe to specjalizowane materiały wideo zaprojektowane z myślą o edukacji i rozwoju umiejętności. Są to wysoko spersonalizowane produkcje, które łączą w sobie zarówno naukę, jak i wizualizację, aby dostarczyć treść w sposób jasny i zrozumiały. Nie są to zwykłe filmy; to narzędzia, które są starannie zaprojektowane z uwzględnieniem celu szkolenia, grupy docelowej i pożądanego rezultatu.

Dlaczego wybieramy filmy szkoleniowe?

Filmy szkoleniowe w łatwy i prosty sposób są w stanie przekazać nam dużą dawkę wiedzy, w dowolnym miejscu i czasie. Standaryzacja filmów i nagrań szkoleniowych dopasowana jest do obecnie panujących trendów życia w pośpiechu i zapracowania. Dlaczego więc wybieramy filmy szkoleniowe? Stworzyliśmy krótkie zestawienie, które przedstawia najważniejsze aspekty wykorzystywania filmów szkoleniowych:

 1. Wizualizacja Kompleksowych Koncepcji: Dzięki filmom łatwiej jest nam zrozumieć skomplikowane idee i procesy. Obraz jest często łatwiejszy do zrozumienia niż słowo pisane.
 2. Elastyczność i Dostępność: Filmy szkoleniowe można oglądać w dowolnym miejscu i czasie. To znacząco zwiększa dostępność materiałów szkoleniowych i umożliwia indywidualne tempo nauki.
 3. Interaktywność i Angażowanie: Wielu ludzi znajduje filmy bardziej angażujące niż tradycyjne podręczniki. Interaktywne filmy mogą również zawierać quizy i testy, co zwiększa zaangażowanie w kursy i tworzy wartość dodaną z każdego szkolenia.

Jaką rolę filmy szkoleniowe pełnią w systemie rozwoju?

W systemie rozwoju filmy szkoleniowe odgrywają kluczową rolę, służąc jako katalizatory efektywnego i trwałego uczenia się. Dzięki swojej zdolności do wizualizacji i interakcji, filmy te nie tylko przekazują wiedzę, ale także stymulują zaangażowanie, umożliwiają refleksję i utrwalają naukę. Mogą one pełnić różne funkcje, od wprowadzenia do skomplikowanego tematu, aż po zaawansowane treningi i symulacje.

Jak film szkoleniowy może być dobrze zapamiętany?

Aby film szkoleniowy był dobrze zapamiętany, musi on zaangażować odbiorcę na wielu poziomach. To nie tylko sprawa treści, ale także jak ta treść jest przedstawiona w sposób wizualny i czytelny dla odbiorcy. Zastosowanie odpowiedniej narracji, wizualizacji, dźwięku i tempa może pobudzić różne zmysły uczestnika, a co za tym idzie, ułatwić zapamiętywanie i zrozumienie materiału. Personalizacja i dostosowanie filmu do konkretnego odbiorcy jest tu kluczowe. Poniżej przedstawiamy jedną z naszych realizacji, która wykorzystuje żywe kolory, dynamiczne animacje oraz produkt, który znajduje się zawsze w centrum uwagi.

Jak tworzyć dobre filmy szkoleniowe?

Dobre filmy szkoleniowe wymagają prawdziwej ekspertyzy. Obejmuje to analizę potrzeb, zrozumienie publiczności, tworzenie skutecznego scenariusza, dobór odpowiednich narzędzi wizualnych i dźwiękowych oraz profesjonalną produkcję i edycję. Co więcej, dobrze zaprojektowany film szkoleniowy powinien być spójny z ogólną strategią rozwoju i kulturą organizacji.

Tworzenie dobrych filmów szkoleniowych to skomplikowany proces, który wymaga zarówno zrozumienia pedagogiki, jak i technicznej biegłości w produkcji filmów. Oto kilka kluczowych aspektów, które bierzemy pod uwagę, tworząc dobry materiał szkoleniowy:

1. Analiza i Planowanie:

 • Zrozumienie Publiczności: Kto jest odbiorcą, jakie odbiorcy mają potrzeby i oczekiwania.
 • Określenie Celów: Co Klient chce osiągnąć, jaki jest główny cel filmu szkoleniowego.
 • Wybór Treści: Ustalamy, co powinno zostać uwzględnione w filmie, jakie kluczowe informacje są potrzebne.
 • Budżet i Zasoby: Określamy, jakie zasoby są dostępne i jakie istnieją ograniczenia budżetowe.

2. Przygotowanie Scenariusza i Storyboardu:

 • Scenariusz: Przygotowujemy tekst, który będzie czytany lub przedstawiany przez prezentera.
 • Storyboard: Wizualizujemy plan filmu, który przedstawia, jak poszczególne sceny będą wyglądały i współgrały ze sobą.
 • Wybór Metody Prezentacji: Animacja, wykład na żywo, demonstracja, prezentacja, film, klip itd.

3. Produkcja:

 • Wybór Technologii i Sprzętu: Kamera, oświetlenie, dźwięk itp., które będą potrzebne podczas produkcji.
 • Nagrywanie i Animacja: Wykonanie właściwego nagrania zgodnie ze scenariuszem i storyboardem.
 • Reżyseria i Zarządzanie: Koordynacja, zapewnienie, że wszystko idzie zgodnie z planem.

4. Edycja i Postprodukcja:

 • Montaż i Edycja: Łączenie różnych klipów, dodawanie efektów, muzyki, napisów itp.
 • Testowanie i Ocena: Upewnienie się, że film jest zrozumiały, angażujący i osiąga swoje cele.
 • Zatwierdzenie i Dostosowanie: Wprowadzenie ewentualnych poprawek na podstawie opinii i oceny.

5. Dystrybucja i Ocena:

 • Dostarczanie: Wybór kanału dla materiału szkoleniowego: platforma e-learningowa, spotkanie na żywo, inny kanał.
 • Ocena i Śledzenie Postępów: Mierzenie sukcesu filmu w oparciu o narzędzia do śledzenia postępów i oceny skuteczności.

Tworzenie filmów szkoleniowych jest złożonym zadaniem, które wymaga ekspertyzy w różnych dziedzinach. Właśnie dlatego wiele organizacji wybiera firmy, takie jak nasza, aby zapewnić wysoką jakość i skuteczność w osiąganiu sukcesu.

Poznaj RDBMedia!

Jako eksperci w dziedzinie filmów korporacyjnych, eventów, wydarzeń sportowych, drone video, animacji 2D i 3D i wielu innych, oferujemy profesjonalną produkcję, która nie tylko spełni, ale przewyższy oczekiwania w zakresie tworzenia kreatywnych materiałów szkoleniowych. Sprawdź nasze portfolio i filmy, w których zostanie przedstawiona obsługa kamery, drona i nie tylko! Powierz nam stworzenie kreatywnych materiałów szkoleniowych — skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Podsumowanie

Filmy szkoleniowe są nie tylko nowoczesnym narzędziem edukacyjnym, ale integralną częścią skutecznego systemu rozwoju. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane, mogą znacząco zwiększyć zaangażowanie i skuteczność procesu uczenia. Wykorzystanie naszych usług gwarantuje dostęp do specjalistycznego know-how i profesjonalizmu niezbędnego do tworzenia filmów, które nie tylko przekazują wiedzę, ale również inspirują i motywują do dalszej nauki. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy wspólnie osiągnąć Twoje cele edukacyjne i biznesowe.