Odkąd drony z kamerami stały się dostępne dla szerokiego grona konsumentów, otworzyły się zupełnie nowe możliwości w dziedzinie filmowania i fotografowania. Dzięki tym małym, lecz zaawansowanym technologicznie urządzeniom, możemy teraz rejestrować niesamowite ujęcia z powietrza, które wcześniej były nieosiągalne. W tym blogu podzielimy się wiedzą na temat dronów z kamerą i narzędzi do nagrywania video z powietrza.

Spis treści:

 • Czym jest dron?
 • Branże w jakich nagrywamy przy pomocy drona z kamerą
 • Aerial video jako element innowacyjnych nagrań z drona
 • Gdzie można latać dronem z kamerą?
 • Przykłady naszych nagrań z drona
 • Zalety i wady drona z kamerą
 • Przepisy prawne związane z obsługą dronów z kamerą
 • RDBMedia — wykorzystujemy najnowocześniejsze drony z kamerą

Czym jest dron?

Dron to autonomiczne urządzenie latające, które jest zdalnie sterowane za pomocą kontrolera lub komputera. Drony można kontrolować z różnego miejsca — stałego lądu, morza (z pokładu statku), oraz wszędzie tam, gdzie mamy bezpośredni podgląd na urządzenie. Drony wykorzystują różne technologie, w tym stabilizację, czujniki GPS i kamery, aby zapewnić precyzyjne i stabilne loty. Są one szeroko wykorzystywane w różnych dziedzinach, takich jak fotografia, filmowanie, badania naukowe, rolnictwo, inspekcja infrastruktury i wiele innych.

Istnieją także drony autonomiczne, których oprogramowanie jest ustawiane przez operatora w taki sposób, że dron leci do wyznaczonego punktu. Drony autonomiczne wykorzystywane są jednak głównie w celach militarnych, natomiast drony sterowane poprzez kontroler wykorzystywane są w celach prywatnych lub komercyjnych.

Branże w jakich nagrywamy przy pomocy drona z kamerą

Lista branż, w których nagrywanie przy użyciu drona z kamerą jest bardzo pokaźna. Drony z kamerą moga służyć zarówno podczas nagrań komercyjnych, jak i prywantych, z tą różnicą, że podczas obróbki materiałów komercyjnych wykorzystujemy specjalistyczne programy. Przechodząc jednak do branż możemy wyszczególnić na przykład:

 • Nieruchomości: Agenci nieruchomości korzystają z dronów do tworzenia atrakcyjnych materiałów wizualnych prezentujących nieruchomości, w tym wirtualnych wycieczek po domach. Przykładem zastosowania naszego video jest obsługa Banino Residence.
 • Eventy i wydarzenia: Drony są wykorzystywane do nagrywania imprez masowych, koncertów, festiwali, konferencji, a także prywatnych uroczystości, co pozwala uzyskać spektakularne ujęcia z powietrza. Mieliśmy przyjemność nagrywać z drona podczas Polish Hip-Hop Festival.
 • Turystyka i rekreacja: Drony pozwalają na tworzenie wideo i zdjęć turystycznych miejsc, parków narodowych, plaż, gór i innych atrakcji turystycznych. Jednym z takich miejsc jest Plaża i Molo w Gdyni Orłowie.
 • Jachty i żegluga: Drony z kamerami są popularne w branży jachtowej, gdzie umożliwiają rejestrowanie podróży morskich, przygód żeglarskich i ujęć z pokładu jachtów. Zatoka Gdańska jest miejscem, w którym bardzo często nagrywamy z drona jachty, łodzie motorowe, żaglowce i sup’y iQFOIL.
 • Transport i logistyka: W branży transportowej drony są wykorzystywane do kreatywnego nagrywania transprotwanych ładunków z góry lub stosując dynamiczny ruch np. razem z naczepą. Jednym z takich nagrań było wideo Integratora Logistycznego dla firmy OMIDA Group.

Te branże to tylko niektóre z przykładów, w których drony z kamerami znajdują zastosowanie, dzięki swojej zdolności do uzyskiwania unikalnych ujęć z powietrza.

Aerial video jako element innowacyjnych nagrań z drona

Aerial video to rodzaj nagrywania wideo, który polega na rejestrowaniu obrazów z powietrza. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu różnych platform latających, w tym dronów, helikopterów, balonów czy samolotów. Głównym celem aerial video jest uzyskanie perspektywy z wysokości, co pozwala na tworzenie unikalnych i efektownych ujęć, które często są trudne do osiągnięcia z ziemi.

Aerial video znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak produkcja filmowa, reklama, fotografia, inspekcje techniczne, badania naukowe, rolnictwo, oraz wiele innych. Drony są szczególnie popularnym narzędziem do tworzenia aerial video, ponieważ są stosunkowo tanie, łatwe w obsłudze i pozwalają na precyzyjne sterowanie oraz stabilizację kamery.

Kluczową cechą aerial video jest możliwość rejestrowania pięknych panoram, krajobrazów oraz dynamicznych ujęć z perspektywy lotu. To narzędzie umożliwia twórcom wideo i fotografom eksplorowanie nowych kreatywnych ścieżek i tworzenie niezapomnianych materiałów wizualnych.

Gdzie można latać dronem z kamerą?

Przepisy regulujące korzystanie z dronów stały się bardziej złożone wraz z wejściem w życie nowych regulacji Unii Europejskiej w 2021 roku. Ustalono trzy kategorie lotów, a wybór kategorii zależy od masy i charakterystyki drona oraz od celu lotu.

 1. Kategoria otwarta: Ta kategoria obejmuje większość przypadków użytkowania dronów o masie do 25 kilogramów. Maksymalna wysokość lotu wynosi 120 metrów, a loty muszą odbywać się w zasięgu wzroku operatora, zachowując bezpieczną odległość od osób postronnych. Kategoria otwarta jest jednak podzielona na trzy podkategorie:
  • Podkategoria A1: Dotyczy dronów o masie do 250 g, które mogą przelatywać nad pojedynczymi osobami, ale nie nad większymi grupami. Dla dronów o masie od 250 g do 900 g czas przelotu nad pojedynczymi osobami musi być ograniczony do minimum.
  • Podkategoria A2: Obejmuje drony o masie do 4 kg i wymaga posiadania Certyfikatu Kompetencji Pilota BSP. Pozwala na latanie w odległości 30 metrów od osób postronnych lub 5 metrów w trybie niskiej prędkości.
  • Podkategoria A3: Dotyczy dronów o masie od 4 kg do 25 kg, które mogą latać w odległości 150 metrów od ludzi i budynków.

   Warto zaznaczyć, że przestrzeganie tych przepisów jest nie tylko kwestią legalności, ale także bezpieczeństwa lotów dronów i ochrony innych użytkowników przestrzeni powietrznej. Dlatego ważne jest, aby piloci dronów byli świadomi i przestrzegali obowiązujących regulacji.

   Istnieją także dedykowane aplikacje, takie jak DroneRadar lub PANSA UTM, które pomagają sprawdzić, czy teren, na którym planuje się lot drona, nie jest objęty ograniczeniami lub zakazami. Miejsca takie jak lotniska, obiekty wojskowe i parki narodowe są bezwzględnie zakazane dla lotów dronów. Dodatkowo, wokół lotnisk istnieje strefa CTR (Control Zone), która również podlega restrykcjom. W przypadku nagrań komercyjnych, które realizowane są na teranch zamkniętych takich jak porty czy lotniska, uzyskujemy specjalne zgody oraz licencje. Dzięki jesteśmy w stanie relalizować poniższe nagrania.

Przykłady naszych nagrań z drona

Nasze portfolio jest bardzo rozbudowane jeśli chodzi o nagrania z drona i realizacje komercyjne, do których wykorzystywaliśmy to urządzenie. Nagrania z drona na wodzie? Nie stanowią one dla nas żadnego problemu. Posiadamy doświadczenie w nagraniach z wody — w tym celu planujemy trasę lotu drona oraz ustalamy miejsca, w których użycie urządzenia przyniesie najlepsze efekty wizualne. Poniżej prezentujemy nagrania video, do których wykorzystaliśmy drona.

Zalety i wady drona z kamerą

Drony z kamerą to wszechstronne narzędzia, które znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach. Pozwalają na uzyskanie unikalnych ujęć i są przydatne w wielu profesjonalnych zastosowaniach, ale wymagają także uwagi co do ograniczeń i przestrzegania przepisów. Z tego względu drony z kamerą posiadają szereg zalet, ale także i wad.

Zalety dronów z kamerą

 1. Unikalne ujęcia z powietrza: Jedną z największych zalet dronów z kamerą jest możliwość uzyskania perspektywy z powietrza. To pozwala na tworzenie niezwykłych ujęć, które wcześniej były zarezerwowane tylko dla profesjonalistów korzystających z helikopterów lub samolotów.
 2. Wysoka jakość obrazu: Nowoczesne drony wyposażone są w zaawansowane kamery, które nagrywają w wysokiej rozdzielczości, często nawet w jakości 4K. To gwarantuje ostre i szczegółowe ujęcia, które doskonale prezentują się na dużych ekranach.
 3. Mobilność i łatwość użycia: Drony są zazwyczaj kompaktowe i łatwe do przenoszenia, co pozwala na nagrywanie w różnych miejscach i sytuacjach. Są również stosunkowo łatwe w obsłudze, a wiele z nich ma tryby automatyczne, które ułatwiają prowadzenie.
 4. Bezpieczeństwo: Drony pozwalają na rejestrowanie materiałów w miejscach, które mogą być niebezpieczne lub trudno dostępne dla ludzi. Na przykład, można je wykorzystać do inspekcji konstrukcji, monitoringowych działań ratunkowych lub badania obszarów zagrożonych katastrofami.
 5. Ekonomiczność: W porównaniu do wynajmowania helikopterów czy samolotów, korzystanie z drona jest znacznie bardziej ekonomiczne. Drony są dostępne w różnych cenach, co sprawia, że są dostępne dla szerokiej grupy użytkowników.
 6. Różnorodność zastosowań: Drony z kamerą znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak filmowanie, fotografia, inspekcje techniczne, mapowanie terenu, rolnictwo, nauka, i wiele innych. Ich wszechstronność sprawia, że są cennym narzędziem w wielu branżach.
 7. Łatwość montażu: Materiały z drona są stosunkowo łatwe do montażu i edycji. Mogą być one używane w celu stworzenia niesamowitych filmów, dokumentacji wizualnej, czy też do tworzenia interaktywnych map.
 8. Śledzenie obiektów i efekty specjalne: Wiele dronów posiada zaawansowane funkcje, takie jak tryby śledzenia obiektów czy efekty specjalne, które pozwalają na tworzenie jeszcze bardziej imponujących ujęć.

Warto jednak pamiętać, że korzystanie z dronów z kamerą wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Należą do nich: przestrzeganie przepisów lotniczych, ograniczony czas lotu na jednym ładowaniu, czy potrzeba nauki obsługi i kontroli nad urządzeniem. Jednak w odpowiednich rękach drony stanowią potężne narzędzie do tworzenia wspaniałych materiałów wizualnych.

Wady dronów z kamerą

 • Ograniczony czas lotu: Większość dronów ma ograniczony czas lotu na jednym ładowaniu baterii, co może być problemem w przypadku długich nagrań.
 • Złożoność obsługi: Niektóre drony wymagają zaawansowanej wiedzy i umiejętności, aby je skutecznie obsługiwać.
 • Ograniczenia prawne: Wiele krajów wprowadziło restrykcyjne przepisy dotyczące korzystania z dronów, co może ograniczać ich zastosowanie, w tym prywatne czy komercyjne.
 • Koszty: Drony z zaawansowanymi kamerami nagrywającymi w rozdzielczości 4k i 8k mogą być drogie, zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu.

Przepisy prawne związane z obsługą dronów z kamerą

Od 31 grudnia 2020 roku obowiązują jednolite przepisy dotyczące dronów na terenie państw Unii Europejskiej. Te przepisy zostały ustanowione na podstawie dwóch ważnych rozporządzeń:

 1. Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2019/945 z dnia 12 marca 2019 r. dotyczące bezzałogowych systemów powietrznych oraz operatorów tych systemów pochodzących z państw spoza Unii Europejskiej.
 2. Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2019/947 z dnia 24 maja 2019 r. zawierające przepisy i procedury dotyczące eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych.

Wspomniane przepisy wprowadzają trzy kategorie lotów dla bezzałogowych statków powietrznych. Klasyfikujemy je w zależności od stopnia ryzyka, które niosą za sobą:

 1. Kategoria otwarta: Dotyczy operacji, które charakteryzują się niskim ryzykiem. Obejmuje to najbezpieczniejsze operacje takie jak nagrywanie z drona na otwartym terenie np. łąka, pole czy pustynia. Certyfikacja nie jest wymagana.
 2. Kategoria szczególna: Dotyczy operacji o średnim ryzyku. W tej kategorii znajdują się operacje, które nie spełniają kryteriów kategorii otwartej, ale nie wymagają pełnego certyfikowania, jak w przypadku kategorii certyfikowanej. W tej kategorii w otoczeniu operatora drona oraz urządzenia pojawiają się sporadyczne osoby. Obszar roboczy obejmuje np. obrzeża miast czy wsi.
 3. Kategoria certyfikowana: Dotyczy operacji o wyższym stopniu ryzyka, porównywalnym do lotnictwa załogowego. Wymaga ona bardziej rygorystycznych procedur i certyfikacji, podobnie jak w przypadku lotnictwa tradycyjnego. W bezpośrednim otoczeniu operatora oraz zasięgu drona znajduje się duża liczba osób. Jest to na przykład centrum miasta, plaża czy terminal portowy.

Te przepisy są ważne i pomagają w uregulowaniu bezpiecznego korzystania z dronów na terenie Unii Europejskiej. Zapewniają także spójność w regulacjach między różnymi krajami. Operatorzy dronów muszą dostosować się do tych przepisów, aby zapewnić bezpieczne i zgodne z prawem wykorzystywanie swoich dronów.

Źródło: Flystore.pl

RDBMedia — wykorzystujemy najnowocześniejsze drony z kamerą

Wykorzystanie dronów bezzałogowych może być bardzo użyteczne w dziedzinach takich jak monitorowanie stanu lasów, wykrywanie pożarów czy wsparcie prac rolników. Ta pasja może przekształcić się w działalność o wielkim potencjale. Jednak ważne jest podejście do niej z rozwagą. Bez wątpienia pierwszym krokiem powinno być dokładne zapoznanie się z obowiązującymi przepisami prawa oraz szczegółowymi specyfikacjami dostępnych modeli dronów. W RDBMedia wykorzystujemy drony do uchwycenia wyjątkowych momentów z obszarów niedostępnych dla zwykłego kamerzysty.

Aerial Video – Drone Video – Zdjęcia i nagrania lotnicze to nasza mocna strona, a drony to obecnie nieodzowny element każdej produkcji. Chcesz nagrać coś z powietrza? Skontaktuj się z nami!